Tehlikeli HPV Türleri Nelerdir?

  HPV veya human papilloma virüs olarak bilinen virüsün yaklaşık 200 farklı türü vardır. Bazıları hiçbir belirtiye yol açmaz, bazıları ise genital bölgede siğil veya kondilom olarak bilinen yapıların oluşmasına neden olabilir. Bununla birlikte HPV’nin bazı türleri ise rahim ağzı gibi önemli bölgelerde, sonrasında kanserli yapılara dönüşme riski taşıyan lezyonlar meydana gelmesine sebep olabilir. Yani HPV’nin bazı türleri rahim ağzı kanseri gibi hastalıklara neden olabilmektedir. 

  HPV’nin Tehlikeli Tipleri Nelerdir?

  HPV’nin en tehlikeli tipleri HPV 16 ve HPV 18’dir. Bahsi geçen virüs tipleri, rahim ağzı gibi bölgelerde lezyonlar meydana gelmesine yol açabilirler. Bu lezyonlar zaman içerisinde anormal bir yapı kazanabilir, bölgedeki hücreler başkalaşım geçirerek önemli hücre içi mekanizmalarını yitirebilirler. Buna bağlı olarak da kontorlsüz bir şekilde çoğalarak kanserli yapılar meydana getirebilirler. HPV aşısı sayesinde bahsi geen tehlikeli HPV türlerine karşı tam korunma elde etmek mümkündür. Bu yüzden erken yaşlardan itibaren hem kadınların hem de erkeklerin HPV aşısı yaptırması önerilmektedir. 

  HPV Tehlikeli Midir?

  HPV genel olarak tehlikeli bir virüstür. Ancak HPV’nin her türünün bireyde kanser gibi tehlikeli hastalıklara yol açacağından bahsetmek doğru olmayacaktır. Çünkü bazı HPV türleri hiçbir belirtiye veya rahatsızlığa yol açmazlar. Bazıları ise yalnızca genital bölgede siğil oluşumuna neden olurlar. Genital siğilleri de lazerle genital siğil tedavisi veya kriyoterapi ile genital siğil tedavisi gibi uygulamalarla ortadan kaldırmak mümkündür.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button