Genital Siğil Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  HPV enfeksiyonları sonucu başta genital bölge olmak üzere farklı vücut bölgelerinde, kondilom olarak da bilinen siğiller meydana gelir. Bu siğiller genellikle kabarık bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden fiziksel aktivite sırasında kıyafetlere sürtünmeleri ve takınmaları; buna bağlı olarak da kanayarak ağrıya ve rahatsızlık hissine yol açmaları mümkündür. Aynı şekilde cinsel ilişki sırasında da sürtünme sebebiyle, bireyin cinsiyetine bağlı olarak çeşitli derecelerde rahatsızlık hissine yol açabilmektedirler. Tedavi edilmeyen genital siğil vakalarında bu rahatsız edici şikayetler devamlılık gösterebilmekte; bireyin hem günlük yaşamını hem de cinsel hayatını olumsuz etkileyebilmektedirler. 

  Genital Siğil Kendiliğinden Geçer Mi?

  Genital siğillerin, tedavi gerçekleşmeksizin kendi kendine gerilemesi mümkündür. Her üç hastadan birinde, 4 ila 6 ay gibi bir sürede genital siğillerin yoğunluğu azalabilir. Bununla birlikte her üç hastadan ikisinde ise genital siğiller bu süre bazında yoğunluk kazanabilir, siğillerin sayısı artışa geçebilir. Bu yüzden uzmanlar en yakın zamanda genital siğillerin tedavi edilmesini tavsiye ederler. Çünkü kendi kendine geçmesi beklenen genital siğiller hastaya rahatsızlık vermeye ve hastanın yaşam kalitesini düşürmeye devam ederler. 

  Genital Siğil Tedavisi Nasıl Olur?

  Genital siğil tedavisi sırasında hastanın taleplerine ve ihtiyaçlarına göre birden farklı tedavi uygulamasına başvurmak mümkündür. Bu tedavi uygulamalarının başında lazerle genital siğil tedavisi veya kriyoterapi ile genital siğil tedavisi gibi işlemler gelmektedir. Ancak bazı bireylerde krem ile genital siğil tedavisi de tercih edilebilmektedir. Lazerle genital siğil yaktırma ve kriyoterapi ile genital siğil dondurma tedavileri çok daha başarılı ve hızlı sonuçlar vermektedir. 

  Antalya Genital Siğil Tedavisi Fiyatları 2024

  Antalya genital siğil tedavisi fiyatları ve HPV tedavisi fiyatları gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button