HPV Aşısı Rahim Kanserinden Korur Mu?

  HPV aşısı, başta rahim ağzı kanseri gibi son derece tehlikeli ve ölümcül hastalıklar karşısında bireye etkili bir koruma sağlamaktadır. HPV isimli virüsün pek çok farklı türü vardır. Bu türler arasında özellikle de HPV 16 ve HPV 18 kadınlarda rahim ağzı kanseri gibi hastalıklara yol açabilmektedir. Zamanında yapılan HPV aşısı sayesinde birey bahsi geçen virüs tiplerine karşı bağışıklık geliştirebilir ve rahim ağzı kanseri gibi ciddi hastalıklardan korunabilir. Rahim ağzı kanseri her ne kadar kadınlarda görülen bir hastalık olsa da erkekler de HPV sebebiyle farklı hastalıklar açısından risk altında olabilirler. Bu yüzden hem erkek çocuklarına hem de kız çocuklarına belli bir yaşa geldiklerinde HPV aşısı yaptırılmalıdır. 

  HPV Aşısı Ne Zaman Yapılmalı?

  HPV aşısının genellikle 11 ila 12 yaşlarında olan kız ve erkek çocuklarına yaptırılması önerilir. Bununla birlikte 45 yaşına kadar HPV aşısı yaptırmak mümkündür. Özellikle de çocuklara ve ergenlere, aktif bir cinsel yaşama sahip olmadan önce bu aşının yaptırılması önerilmektedir. Böylece rahim ağzı kanseri gibi son derece ciddi olan hastalıklar etkili bir şekilde önlenebilmektedir. 

  HPV Aşısı Nereden Alınır?

  HPV aşısı eczanelerden belli bir ücret karşılığında tedarik edilebilir ve çeşitli sağlık kurumlarında ücretsiz bir şekilde yaptırılabilir. 

  HPV Aşısı Neden Önemli?

  HPV’nin bazı türleri, daha önce de bahsettiğimiz gibi son derece tehlikeli olan kanser hastalıklarına yol açabilmektedir. Bu da HPV’yi tehlikeli kılmaktadır. HPV aşısı sayesinde bu virüsün yol açabileceği tehlikeli durumlardan neredeyse tamamen korunmak mümkündür. Yani birkaç doz halinde yapılan bir aşı sayesinde, bireyin ölümüyle sonuçlanabilen hastalıklardan korunulabilir. Bu yüzden HPV aşısı son derece önemlidir. 


  Doktora Sorun!
  Call Now Button