Genital Siğil Tekrar Eder Mi?

  Genital siğiller zaman zaman tekrarlayabilen lezyonlardır. Genital siğil tedavisi sırasında yalnızca cilt yüzeyinde bulunan lezyonlara müdahale edilir. Yani vücutta barınan virüsler ortadan kaldırılamaz. Bu yüzden bazı bireylerde tedavinin ardından genital siğillerin tekrarlaması mümkündür. Genital siğil tedavisi sırasında başvurulan lazerle genital siğil tedavisi ve genital siğil dondurma gibi uygulamaların ardından doktor, genital siğillerin tekrarlamasını önlemek adına hastaya birtakım önerilerde bulunur. Bu önerilere dikkat edildiği takdirde genital siğillerin tekrarlama olasılığı çok daha az olacaktır. 

  Genital Siğil Tekrar Çıkar Mı?

  Genital siğillerin tedaviden sonra yeniden çıkması mümkündür. Bunun en önemli sebebi genital siğil tedavisi kapsamında yapılan uygulamaların vücuttaki HPV virüsünü değil cilt yüzeyinde yer alan siğilleri yok etme amacı taşımasıdır. Bulaşım sağlandıktan sonra virüsleri yok etmenin herhangi bir yolu yoktur. Bu yüzden tedavi, genital bölgedeki siğillerin ortadan kaldırılmasına yönelik gerçekleştirilmektedir. Bu tedavilerden sonra genital siğillerin ortalama 1 yıl içerisinde yeniden tekrarlaması, nadiren de olsa mümkündür. 

  Genital Siğil Tekrarlamaması İçin Ne Yapılmalı?

  Genital siğillerin tekrarlamaması için bireyin günlük yaşamına ve sağlığına dikkat etmesi gerekir. Eğer bireyin bağışıklık sistemi zayıflarsa siğiller de tekrarlayabilmektedir. Bu yüzden genital siğil tedavisinden sonra hastalara, düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmeleri, düzenli olarak spor yapmaları, vücut hijyenlerine dikkat etmeleri ve sağlıklı bir uyku düzenine sahip olmaları önerilir. Böylece bağışıklık sistemi zayıflamayacak ve genital siğillerin tekrarlama olasılığı son derece düşük olacaktır. Tekrarlayan genital siğillerin, aynı tedavi uygulamalarıyla yeniden ortadan kaldırılabileceğini de unutmamak gerekir.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button