HPV Tedavisi Antalya

  HPV tedavisi Antalya, HPV enfeksiyonları nedeniyle meydana gelen genital siğilleri ve bu siğillerin yol açtığı şikayetleri ortadan kaldırmak için yapılan özel tedavi uygulamalarıdır. HPV bir virüstür, kendi başına bir hastalık olarak tanımlanmaz. Ancak bu virüsün bazı türleri, başta genital bölge olmak üzere pek çok vücut bölgesinde siğillere, yani kondilomlara yol açabilirler. Hatta HPV 16 ve HPV 18 olarak bilinen türler rahim ağzında, sonrasında kanserli yapılara dönüşme riski taşıyan lezyonlar oluşmasına neden olabilirler. HPV sebebiyle meydana gelen genital siğiller, bireylerin günlük yaşamlarını ve cinsel hayatlarını ciddi ölçüde etkileyebilir. Bunun en önemli sebebi siğillerin cinsel aktivite veya fiziksel aktivite sırasında ağrı ve rahatsızlık hissine yol açabilmesidir. Hatta bahsi geçen aktiviteler sonucu siğiller sık sık kanayabilmektedir. HPV tedavisi kapsamında yapılan uygulamalar sayesinde bu şikayetlerin tamamını ortadan kaldırmak mümkündür. Yazımızın devamında ‘’HPV tedavisi Antalya nasıl yapılır?’’, ‘’Lazerle HPV tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Kriyoterapi ile HPV tedavisi nasıl yapılır?’’ ve ‘’HPV tedavisi ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya HPV tedavisi ve genital siğil tedavisi gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  HPV Nedir?

  HPV, açılımı ‘’Human Papilloma Virüs’’ olan ve 200’den fazla türü bulunan bir virüstür. Bu virüsün HPV 16 ve HPV 18 olarak bilinen türleri rahim ağzı kanseri gibi ciddi hastalıklara HPV 6 ve HPV 11 olarak bilinen türleri ise genital bölgede siğil oluşumuna neden olabilmektedir. HPV en sık cinsel aktivite sırasında bulaşmaktadır, bununla birlikte enfeksiyonun aktif olduğu bölgeye temas edilmesiyle de HPV bulaşımı meydana gelebilmektedir. 

  HPV Tedavisi Nedir?

  HPV tedavisi, HPV enfeksiyonlarının yol açtığı genital siğillerin ortadan kaldırılması; siğillerin yol açtığı kötü görünümün ve şikayetlerin sonlandırılması için yapılan uygulamalardır. Bu uygulamalar arasında lazerle HPV tedavisi ve kriyoterapi ile HPV tedavisi gibi uygulamalar yer almaktadır. Aynı şekilde genital siğillerin, özel etken maddeli kremlerle ortadan kaldırılması da mümkündür. Ancak günümüzde krem tedavisi daha yavaş bir çözüm sunduğu için daha az tercih edilmektedir. 

  HPV Nasıl Bulaşır?

  HPV en sık cinsel ilişki sırasında bulaşır. Vajinal, anal veya oral yolla gerçekleşen cinsel ilişkiler sırasında HPV’nin bulaşması mümkündür. Bununla birlikte HPV taşıyan birinin genital bölgesine temas etmiş havlu gibi eşyalar yüzünden de farklı kişilere HPV bulaşabilir. 

  HPV Belirtileri Nelerdir?

  HPV belirtileri arasında en kolay fark edileni, genital bölgede meydana gelen ve kahverengi tonlarında olan siğillerdir. Bu siğiller karnabaharı andıran. çoğul ve kabarık bir yapıya sahip olabilirler. Aynı şekilde leke tarzı, tekil bir görünüme sahip olmaları da mümkündür. Genital siğile sahip olan bireyler, fiziksel aktiviteler ve cinsel ilişki sırasında ağrı hissi duyabilirler. Bahsi geçen aktiviteler sırasında genital siğillerin kanaması da mümkündür. 

  Genital Siğil Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Genital siğiller, tıp dilinde kondilom olarak bilinen, cinsel organ ve çevresinde görülen yapılardır. Bu yapılar HPV enfeksiyonları nedeniyle meydana gelirler. Kıyafetlere veya çevre dokulara sürtündüklerinde kanayabilir ve ağrı hissine neden olabilirler. 

  Genital Siğiller Nasıl Geçer?

  Genital siğillerden kurtulmanın en hızlı yolu, alanında uzman bir doktora başvurmaktır. Bu sayede başta lazerle genital siğil tedavisi ve kriyoterapi ile genital siğil tedavisi gibi uygulamalar gerçekleştirilebilir, sahip olunan siğillerden tamamen kurtulunabilir. 

  HPV’den Nasıl Korunulur?

  HPV’den korunmak isteyen bireylere şunlar önerilir:

  • Cinsel partnerler dikkatle seçilmelidir.
  • Cinsel ilişkinin her aşamasına prezervatif kullanılmalıdır.
  • Tek eşli bir hayat tarzı tercih edilmelidir.
  • HPV aşısı yaptırılmalıdır.

  Bu yöntemlerden en etkili olanı HPV aşısı yaptırmaktır. 

  HPV Aşırı İşe Yarar Mı?

  HPV aşısı, HPV’nin neredeyse tüm türlerine karşı tam koruma sağlamaktadır. Eğer bu aşı önerilen yaşlarda yapılırsa bireyler HPV türlerine karşı bağışıklık geliştirirler. Böylece başta rahim ağzı kanseri olmak üzere pek çok tehlikeli hastalıktan korunabilirler. 

  HPV Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  HPV tedavisi yaklaşık 10 dakika kadar süren 1 ila 3 seans ile yapılır. Ancak seans sayısı ve tedavi süresi, tedavi sırasında tercih edilen yönteme, hastanın sahip olduğu siğillerin sayısına ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilir. Doktorunuz HPV tedavisinin süresi hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacaktır. 

  HPV Tedavisi Nasıl Olur?

  HPV tedavisi kapsamında en sık tercih edilen iki tedavi uygulaması vardır. Bunlardan ilki lazerle HPV tedavisi, diğeri ise kriyoterapi ile HPV tedavisidir. Lazerli HPV tedavisi sırasında, hastanın genital bölgesinde yer alan siğiller dikkatle tahrip edilir ve yakılır. Böylece siğiller canlılıklarını yitirirler. Kriyoterapi ile HPV tedavisi sırasında ise siğiller, son derece soğuk olan sıvılar yardımı ile dikkatle dondurulurlar. Bu sayede canlılıklarını yitirirler ve ciltten ayrılırlar. Her iki tedavi sırasında da ağrı hissi duyulmaz ve tedavi sonrasında cilt yüzeyinde iz kalmaz. 

  Antalya HPV Tedavisi Fiyatları 2024

  Antalya HPV tedavisi fiyatları ve genital siğil tedavisi fiyatları gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button