HPV Nasıl Bulaşır?

  HPV, onlarca farklı tipi olan ve genellikle cinsel aktiviteler sırasında farklı insanlara bulaşan bir virüs türüdür. Bu virüs, bulaştığı kişinin genital bölgesinde, boğazında, anüs bölgesinde ve kasık civarında tıp dilinde kondilom olarak bilinen siğillerin oluşmasına yol açabilmektedir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi HPV isimli virüs genellikle cinsel yolla farklı insanlara bulaşmaktadır. Ancak bazı durumlarda cinsel ilişkiye ve cinsel aktivitelere gerek kalmadan da farklı bireylere bulaşması mümkündür. Mesela bu virüse sahip olan bir bireyin genital bölgesiyle temas etmiş olan havlu gibi kişisel eşyalardan farklı bireylere HPV bulaşabilir. 

  HPV Bulaşıcı Mı?

  HPV son derece bulaşıcı bir virüstür. Bu virüsü taşıyan bir bireyin genital bölgesiyle temas kuran bir kişiye %50 ihtimalle HPV bulaşması mümkündür. Bu yüzden HPV’den korunmak isteyen bireylere cinsel ilişkiler sırasında korunmaları ve mutlaka cinsel partnerlerini dikkatli bir şekilde seçmeleri tavsiye edilir. 

  Genital Siğil Bulaşıcı Mı?

  Genital siğiller kendi başlarına bir bulaşıcılığa sahip değildirler. Ancak genital siğillerin ortaya çıkmasına neden olan HPV isimli virüs son derece bulaşıcıdır. Eğer birey genital siğile sahip olan birinin genital bölgesi ile temas kurarsa kendisine de HPV isimli virüs bulaşabilir, buna bağlı olarak da genital bölgesinde siğil oluşumu gözlemlenebilir. 

  Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

  Genital siğil çeşitli cinsel aktiviteler sırasında veya HPV’ye sahip olan birinin kişisel eşyalarının kullanılmasıyla bulaşabilmektedir. 

  HPV Bulaşması Nasıl Önlenir?

  HPV’den korunmak isteyen bireylere öncelikle en yakın zamanda HPV aşısı yaptırmaları tavsiye edilir. Özellikle de ebeveynlere hem erkek hem de kız çocuklarına 11 yaş civarında HPV aşısı yaptırmaları tavsiye edilir. Bunlara ek olarak cinsel partnerlerini dikkatle seçen, tek eşli olan ve cinsel ilişkiler sırasında korunan bireylerin HPV kapması çok daha zordur. 


  Doktora Sorun!
  Call Now Button