Genital Siğil Rahim Kanserine Yol Açar Mı?

  Kadınlarda meydana gelen HPV enfeksiyonları, dış genital bölgeye ek olarak rahim ağzı gibi bölgelerde de siğil oluşumuna yol açabilirler. Üstelik bu siğillerin bazı türleri başkalaşım geçirerek rahim ağzı kanserine öncülük etme riski taşırlar. Bu yüzden HPV olarak bilinen virüsler ve bu virüsler sebebiyle meydana gelen genital siğiller özellikle de kadınlar için son derece tehlikelidir. Günümüzde uzmanlar kız çocuklarına ve kadınlara erken yaşlardan itibaren HPV aşısı yaptırılmasını önermektedirler. Böylece bulaşım gerçekleşmeden önce bireylerin HPV’nin tehlikeli türlerine karşı bağışıklık kazanması sağlanabilmektedir. Bu aşının erkeklere de çocukluk çağından itibaren yapılması önerilmektedir. 

  HPV Rahim Ağzı Kanseri Yapar Mı?

  HPV’nin bazı türleri rahim ağzında, sonrasında kanserli yapılara dönüşebilecek siğillere yol açabilmektedir. Bu da HPV’nin rahim ağzı kanseri yapabileceği manasına gelmektedir. Aylarca hiçbir belirtiye yol açmadan vücutta varlığını sürdüren bu virüs, pek çok türe sahiptir. Bu türlerden bazıları yalnızca genital bölgede siğil oluşumuna yol açarlar. Bazılarında ise rahim ağzı gibi çok daha riskli bölgelerde, tehlikeli siğiller meydana gelebilir. 

  Genital Siğil İle Rahim Ağzı Kanseri İlişkisi Nedir?

  Genital siğillere yol açan HPV isimli virüsün pek çok türü vardır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi her HPV türü rahim ağzı kanserine yol açmamaktadır. Ancak bu virüsün bazı türleri rahim ağzı gibi önemli bölgelerde lezyon oluşumuna yol açabilmekte, bu lezyonlarda rahim ağzı kanseri gibi tehlikeli hastalılara öncülük edebilmektedir. Bu gibi tehlikeli hastalıklardan korunabilmeleri için hem kadınlara hem de erkeklere erken yaşlardan itibaren HPV aşısı yaptırmaları önerilmektedir. 

  Antalya Genital Siğil Tedavisi Fiyatları 2024

  Antalya genital siğil tedavisi fiyatları ve HPV tedavisi ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button