Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

  Genital siğillerin yol açtığı pek çok şikayet vardır. Bu şikayetler arasında en sık rastlanılanı kanama, ağrı ve rahatsızlık hissidir. Genital bölgede yer alan siğiller cinsel ilişki sırasında sürtünme gibi faktörlere bağlı olarak ağrıya ve kanamaya yol açabilirler. Bununla birlikte özellikle de aktif ve hareketli bir yaşam tarzı olan bireylerde, genital siğillerin kıyafetlere ve çamaşırlara sürtünmesine bağlı olarak ağrılar ortaya çıkabilir. Aynı sebepten genital siğiller sık sık kanayabilmekte, kaşıntılara ve rahatsızlık hissine yol açabilmektedir. Bu gibi etmenler bireyin yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürürler. Bu yüzden genital siğil tedavisi aksatılmamalıdır. 

  Genital Siğiller Nasıl Anlaşılır?

  Genital siğiller, genital bölgede meydana gelen ve genelde cilt renginde olan lezyonlardır. Bu lezyonlar kümeleşmiş bir halde bulunabilecekleri gibi tekil olarak da gözlemlenebilirler. Temas edilmediklerinde herhangi bir belirtiye yol açmazlar. Ancak cinsel ilişki veya fiziksel aktivite sırasında temasa bağlı olarak ağrıya, kanamaya ve rahatsızlık hissine yol açabilirler. Genital bölgesinde bu gibi yapılar yer alan bireylere kesin teşhisin sağlanabilmesi ve genital siğil tedavisinin erkenden gerçekleştirilebilmesi için alanında uzman bir hekime başvurmaları önerilir. 

  Genital Siğil Görünümü Nasıldır?

  Genital siğiller genital bölgedeki cilt yüzeyi üzerinde yer alırlar. Renkleri açık veya kapalı kahverengi tonlarında olabilir. Bir leke şeklinde kendilerini belli edebilecekleri gibi kabarık bir görünüme de sahip olabilirler. Genital siğiller genital bölgede toplu olarak da tekil olarak da bulunabilirler. Genital bölgesinde bu tarife uyan yapılar bulunan bireylere en yakın zamanda uzman bir doktorla görüşmeleri tavsiye edilir. 


  Doktora Sorun!
  Call Now Button