HPV Tehlikeli Mi?

  HPV’nin 200’den fazla farklı tipi vardır. Bu HPV tiplerinden bazıları son derece tehlikelidir. Çünkü özellikle de kadınların üreme organlarında, sonrasında kanserli yapılara dönüşebilecek lezyon meydana getirme riskleri vardır. Mesela HPV 6 ve HPV 11 olarak bilinen virüs tipleri genital bölgede siğillere yol açarlar. Bununla birlikte HPV 16 ve HPV 18 olarak bilinen virüs tipleri ise rahim ağzı kanseri gibi kanser hastalıkları için büyük bir risk oluştururlar. Bu yüzden genel olarak HPV’nin tehlikeli bir virüs olduğunu söylemek mümkündür. Ancak HPV’nin tüm türlerinin hayati tehlike oluşturabilecek hastalıklara yol açtığını iddia etmek yanlış olacaktır. 

  HPV Riskli Mi?

  HPV’nin bazı tipleri, daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi çeşitli tehlikeli hastalıklara yol açma riski taşırlar. HPV 16 ve HPV 18 virüsleri sebebiyle iç genital bölgede meydana gelen lezyonlar zaman içerisinde kanserli yapılara dönüşebilirler. Bu da rahim ağzı kanseri gibi son derece tehlikeli hastalıkların ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu yüzden erken yaşlardan itibaren hem kız çocuklarına hem de erkek çocuklara HPV aşısı yaptırılmalıdır. 

  HPV Kansere Neden Olur Mu?

  HPV veya human papilloma virüs olarak bilinen virüs kansere yol açabilmektedir. Bu yüzden oldukça tehlikelidir. Bununla birlikte HPV taşıyan herkes kanser riskine sahip değildir. Çünkü pek çok virüs gibi HPV’nin de onlarca farklı türü bulunmaktadır. Bu türlerden yalnızca bazıları rahim ağzı kanseri ve benzeri tehlikeli hastalıklara yol açmaktadır. 


  Doktora Sorun!
  Call Now Button