Genital Siğil Tedavisi Antalya

  Genital siğil tedavisi Antalya, genital organlarda ve çevrelerinde meydana gelen siğillerin ortadan kaldırılması, bu siğillere bağlı ortaya çıkan şikayetlerin giderilmesi için yapılan uygulamalardır. HPV isimli virüs, neredeyse 200 civarında farklı türe sahiptir. Bu türlerden bazıları hem erkeklerin hem de kadınların genital bölgelerinde siğil oluşumuna yol açabilmektedir. Bahsi geçen siğiller, fiziksel aktivite ve cinsel ilişki sırasında kanayarak ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilmektedirler. Bu yüzden uzmanlar tıp dilinde kondilom olarak da bilinen bu yapıların en yakın zamanda tedavi edilmelerini önermektedirler. Genital siğiller günümüzde pek çok farklı uygulama ile tedavi edilebilmektedirler. Bu uygulamaların başında kriyoterapi ile genital siğil dondurma ve lazerle genital siğil yaktırma tedavileri gelmektedir.

  Yazımızın devamında ‘’Lazerle genital siğil yaktırma tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Kriyoterapi ile genital siğil dondurma tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Genital siğil tedavisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Kondilom tedavisi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya genital siğil tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Genital Siğil Nedir?

  Genital siğil, genital organların üzerinde veya çevresinde meydana gelen, tıp dilinde de kondilom olarak bilinen yapıdır. Bu yapı genellikle kahverengi tonlarında bir renge sahip olmaktadır. Karnabaharı andıran kümeleşmiş bir yapıda olabilecekleri gibi tekil olarak da cilt yüzeyinde bulunabilirler. Aynı şekilde kabarık veya leke tarzı bir görünüme sahip olabilirler. Günümüzde genital siğillerin farklı tedavi yaklaşımlarıyla ortadan kaldırılması mümkündür. 

  Genital Siğil Neden Olur?

  Genital siğiller, HPV isimli virüsün bazı türleri sebebiyle ortaya çıkarlar. Mesela HPV 6 ve HPV 11 virüsleri sebebiyle meydana gelen enfeksiyonlar, genital bölgede siğil oluşumuna yol açar. Bu durum özellikle de virüsü taşıyan bireyin bağışıklık sistemi zayıflarsa meydana gelir. 

  HPV Nedir?

  HPV, açılımı human papilloma virüs olan ve 200’den fazla türü bulunan tehlikeli bir virüstür. Bu virüsün bazı türleri kadınlarda serviks kanserine, yani rahim ağzı kanserine yol açamktadır. Bazıları ise genital bölgede siğil yani kondilom oluşumuna neden olmaktadır. 

  HPV Nasıl Bulaşır?

  HPV, genellikle cinsel ilişki ve cinsel aktiviteler sırasında bulaşır. Bununla birlikte virüsü taşıyan birinin, başka birine HPV bulaştırması için o kişiyle cinsel ilişki kurması şart değildir. Virüsü taşıyan bireyin havlu gibi kişisel eşyalarının kullanılmasıyla da HPV bulaşımı meydana gelebilmektedir. HPV’den korunmanın en iyi yolu erken yaşlarda HPV aşısı yaptırmaktır. 

  Genital Siğiller Nasıl Geçer?

  Genital siğiller, alanında uzman kadın doğum doktorları tarafından gerçekleştirilen özel tedaviler sayesinde, yalnızca 10 dakikalık işlemlerle ortadan kaldırılabilir. Bu tedaviler arasında lazerle genital siğil tedavisi ve kriyoterapi ile genital siğil tedavisi gibi işlemler yer alır. Bahsi geçen uygulamalar sırasında hastanın ağrı ve rahatsızlık hissi duyması mümkün değildir. 

  Genital Siğiller Kendiliğinden Geçer Mi?

  Genital siğiller 4 ila 6 ay gibi bir süre içerisinde yoğunluklarını ve görünürlüklerini yitirebilirler. Bununla birlikte bu durum her üç hastanın yalnızca birinde meydana gelir. Diğerlerinde, bahsi geçen zaman zarfında genital siğiller herhangi bir değişime uğramaz veya sayı bakımından artışa geçebilirler. Bu yüzden genital siğil tedavisi aksatılmamalıdır. 

  Genital Siğiller Tehlikeli Mi?

  Genital siğiller tehlikeli oluşumlar değildir. Bununla birlikte genital siğillere de yol açan bazı HPV türleri, kadınların rahim ağızlarında kansere dönüşebilecek lezyonlar oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden özellikle de HPV 16 ve HPV 18 virüsleri son derece tehlikeli HPV tipleri olarak bilinmektedir. 

  Genital Siğil Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Tedavi edilmeyen genital siğiller gerek fiziksel aktivite sırasında kıyafetlere sürtünerek gerekse de cinsel ilişki sırasında cilde sürtünerek sürekli kanayabilirler. Bu kanamaya ağrı ve rahatsızlık hissi de eşlik edebilir. Bu da bireyin hayat kalitesinin ciddi ölçüde düşmesine ve bireyin bahsi geçen aktivitelerden sürekli kaçınmasına neden olur. Bahsi geçen sebeplerden genital siğil tedavisi ihmal edilmemelidir. 

  Genital Siğil Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Genital siğil tedavisi, tedavi sırasında kullanılan yönteme, genital siğillerin sayısına ve bulundukları bölgeye göre farklı sürelerde tamamlanabilir. Mesela lazer ile veya kriyoterapi ile gerçekleştirilen tedavi seansları genellikle 10 dakika gibi kısa bir sürede son bulur. Krem tedavileri ise haftaları bulabilmektedir. 

  Genital Siğil Tedavisi Nasıl Olur?

  Genital siğil tedavisi farklı tedavi yaklaşımlarıyla yapılabilmektedir. Bunlardan en çok tercih edilenleri lazerle genital siğil yaktırma ve kriyoterapi ile genital siğil dondurma tedavileridir. Bahsi geçen uygulamalardan ilkinde, lazer ışınları kullanılarak genital siğiller imha edilir. İkincisinde ise son derece soğuk olan sıvı nitorjen gibi sıvırlarla genital siğiller dondurulur ve kurutulur. Böylece genital siğiller ve yol açtıkları şikayetler ortadan kaldırılmış olur. 

  Antalya Genital Siğil Tedavisi Fiyatları 2024

  Antalya genital siğil tedavisi fiyatları ve HPV tedavisi fiyatları gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button