HPV Aşısı Antalya

  HPV aşısı Antalya, HPV’nin pek çok türüne karşı etkili bir koruma sağlayan, önemli bir aşıdır. HPV, 200’den fazla bilinen türü bulunan ve genelde cinsel ilişki ile bulaşan bir virüstür. Bu virüsün bazı türleri genital bölgede siğillere, bazıları ise rahim ağzı kanseri gibi ciddi hastalıklara yol açmaktadır. HPV enfeksiyonlarının hem erkekler hem de kadınlar için son derece tehlikeli sonuçları olabilmektedir. Bu yüzden mümkün olduğunca bu virüsten korunmaya çalışılmalıdır. HPV virüsünden korunmanın en iyi ve en etkili yolu da HPV aşısı yaptırmaktır. Bu aşı sayesinde hastalar, HPV’nin neredeyse tüm tehlikeli türlerine karşı bağışıklık kazanırlar. Böylece rahim ağzı kanseri gibi hayatı tehdit eden rahatsızlıklara karşı korunabilirler. Yazımızın devamında ‘’HPV aşısı Antalya kaç yaşında yapılmalı?’’, ‘’HPV aşısı nerede yapılır?’’, ‘’HPV aşısı nereden alınır?’’ ve ‘’HPV aşısı kaç yaşına kadar yapılabilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya HPV aşısı, HPV tedavisi ve genital siğil tedavisi gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  HPV Aşısı Nedir?

  HPV aşısı, HPV isimli virüsün pek çok türüne karşı koruma sağlayan ve özellikle de kadınlar için hayat kurtarıcı olabilen bir aşıdır. Bu aşıyı yaptıran bireyler, HPV’nin pek çok türüne karşı bağışıklık kazanırlar. Bu türler arasında HPV 16 ve HPV 18 gibi rahim ağzı kanserine yol açan HPV tipleri de yer almaktadır. 

  HPV Aşısı Neden Yapılır?

  HPV aşısı hem kadınların hem de erkeklerin HPV’nin farklı türlerine karşı bağışıklık kazanması ve çeşitli tehlikeli hastalıklardan korunması amacıyla yapılır. Bu aşı sayesinde HPV’nin öncülük edebileceği rahim ağzı kanseri, anüs kanseri, gırlak kanseri ve vajina kanseri gibi pek çok kanser hastalığından korunmak mümkündür. 

  HPV Aşısı Kimlere Yapılabilir?

  HPV aşısı için herhangi bir cinsiyet sınırlandırması yoktur. HPV aşısı hem kadınlara hem de erkeklere yapılabilir. Bu yüzden uzmanlar, imkanı olan herkese en yakın zamanda HPV aşısı yaptırmalarını önerirler. 

  HPV Aşısı Kaç Yaşında Yapılmalı?

  HPV aşısı hem kız çocuklarına hem de erkek çocuklarına 11-12 yaşları civarında yapılmalıdır. Bu yaş aralıklarında yapılan HPV aşıları çok daha etkili olacaktır. 

  HPV Aşısı Kaç Yaşına Kadar Yapılabilir?

  HPV aşısı 45 yaşına kadar yaptırılabilen bir aşıdır. Elbette bu aşının erken yaşlarda yapılması daha idealdir. Ancak HPV sebebiyle ortaya çıkabilecek pek çok tehlikeli hastalığa karşı koruma sağladığı için 45 yaşına kadar yaptırılması mümkündür. 

  HPV Aşısı Nereden Alınır?

  HPV aşısını eczanelerden ücret karşılığında tedarik etmek mümkündür. Bu aşı ulusal aşı takvmimi kapsamında, insanlara ücretsiz bir şekilde yapılmamaktadır. Günümüzde pek çok sivil toplum kuruluşu, bu aşının ücretsiz bir şekilde yapılabilmesi için farkındalık oluşturmaya çalışmaktadır. 

  HPV Aşısı Kaç Doz Yapılır?

  HPV aşısı 2 ila 3 doz şeklinde yapılan bir aşıdır. Bu dozlar belli zaman aralıklarıyla yapılmalıdır. Mesela 15 yaşından küçük olan bireylere 6 ay aralıkla iki doz HPV aşısı yapılmaktadır. 15 yaşından büyük olan bireylere ise önce ilk doz, 2 ay sonra ikinci doz ve 6 ay sonra ise üçüncü doz yapılmaktadır. 

  HPV Aşısı Nerede Yapılır?

  Eczanelerden temin edilen HPV aşıları, çeşitli sağlık kurumlarına yaptırılabilir. Mesela bu aşıyı özel hastanelerde, devlet hastanelerinde, kliniklerde ve aile sağlık merkezlerinde yaptırmak mümkündür. 

  HPV Aşısı Etkili Mi?

  HPV aşısı rahim ağzı kanseri gibi kanser hastalıklarına yol açan HPV türlerinin neredeyse tamamına karşı %100 bir koruma sağlamaktadır. HPV aşısı bilinen etkili ve başarılı aşılardan biridir. Bu yüzden imkanı olan herkes, önerilen yaşlarda HPV aşısı yaptırmalıdır. Böylece bahsi geçen hastalıklara ve çeşitli HPV enfeksiyonlarına karşı etkin bir şekilde korunabilirler. 

  HPV Aşısı Rahim Ağzı Kanserinden Korur Mu?

  Rahim ağzı kanserine yol açan pek çok HPV türü vardır. Bunlardan en sık rastlanılanları HPV 16 ve HPV 18’dir. HPV aşısı, başta bunlar olmak üzere rahim ağzı kanserine yol açan pek çok HPV türüne karşı tam koruma sağlamaktadır. Ancak elbette rahim ağzı kanseri HPV harici nedenlerden de ortaya çıkabilmektedir, bu aşı yalnızca HPV nedeniyle ortaya çıkabilecek kanser riskini ortadan kaldırmaktadır. 

  HPV Aşısı Ağrılı Mı?

  HPV aşısı sırasında hafif bir ağrı hissedilebilir. Aşının arından, aşının vurulduğu yerde hafif bir sızlama ve kızarıklık meydana gelmesi mümkündür. Ancak bu hafif belirtiler sebebiyle aşı olmaktan kaçınılmamalıdır. 

  HPV Aşısı Nasıl Yapılır?

  HPV aşısı kola ya da bacağa uygulanabilir. Kas içine uygulanan bu aşı sırasında öncelikle hedef bölge temizlenir. Daha sonra ise aşı dikkatle kas içine enjekte edilir. Bu işlemler birkaç saniye içerisinde son bulur. 

  Antalya HPV Aşısı Fiyatları 2024

  Antalya HPV aşısı fiyatları ve genital siğil tedavisi fiyatları gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button