Genital Siğil Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

  Genital siğil veya kondilom olarak bilinen yapı, HPV isimli virüsün enfeksiyonları sonucu ortaya çıkmaktadır. Yani genital siğiller bu virüsün bulaşmasıyla yayılmakta ve farklı kişilerde genital siğil oluşumuna neden olmaktadırlar. Human papilloma virüs olarak da bilinen HPV en sık cinsel aktiviteler sırasında farklı bireylere bulaşmaktadır. Bununla birlikte, enfeksiyonlu bölgeye temas etmiş havlu gibi kişisel eşyalardan da HPV’nin farklı insanlara bulaşması mümkündür. Yani genital siğillerin farklı bireylere bulaşması için cinsel birliktelik şart değildir. 

  HPV Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

  HPV cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalıklardan biridir. Ancak bu HPV’nin yalnızca cinsel yolla bulaştığı anlamına gelmemektedir. Onlarca farklı türü olan HPV isimli virüs, enfeksiyonun ve siğillerin aktif olarak bulunduğu bölgeye temas etmiş kişisel eşyalar sebebiyle de farklı bireylere bulaşabilir. Bu yüzden HPV taşıyan bireylerin, birlikte yaşadıkları bireylerin sağlığı için kişisel hijyenlerine dikkat etmeleri ve kişisel eşyalarını kimse ise paylaşmamaları tavsiye edilir. 

  HPV Virüsü Nasıl Bulaşır?

  HPV virüsü şu gibi nedenlerden farklı bireylere bulaşabilir:

  • Vajinal birliktelik.
  • Anal birliktelik.
  • Oral birliktelik.
  • Genital bölgeye temas etmiş olan havluların veya gerektiği gibi temizlenmemiş olan iç çamaşırı gibi kişisel eşyaların başka biri tarafından kullanılması.

  Bu gibi durumlarda HPV’nin başka bireylere bulaşması mümkündür. 

  HPV’den Nasıl Korunulur?

  HPV’den korunmak isteyen bireylere, cinsel partner seçimlerini dikkatli bir şekilde yapmaları tavsiye edilir. Aynı şekilde cinsel aktiviteler sırasında korunmaları, başkalarının kişisel eşyalarını kullanmamaları ve mümkünse en yakın zamanda HPV aşısı yaptırmaları önerilir. 


  Doktora Sorun!
  Call Now Button